Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty nie tylko pięknie wyglądają przez wiele lat, ale i są niezwykle proste w pielęgnacji. Ze względu na te zalety coraz chętniej wybierane są jako element dekoracyjny do domu, mieszkania czy biura. Nie można pozostawić ich jednak całkowicie bez nadzoru – jak każdy element ozdobny, tak i sztuczne kwiaty należy regularnie czyścić. Tylko wtedy zachowają nienaganny wygląd i głębię koloru. Jak się do tego zabrać?

Wybierz kwiaty wysokiej jakości

Dużym ułatwieniem jest wybór sztucznych kwiatów wysokiej jakości, a więc wykonanych z odpornych i bezpiecznych tworzyw. Najlepiej, aby ich powierzchnia została pokryta lakierem lub inną warstwą ochronną. Dzięki temu kolory nie będą blaknąć, a kurz i zanieczyszczenia nie będą tak chętnie na nich osiadać. Kwiaty od profesjonalnego producenta z pewnością wytrzymają dłużej.

Regularnie ścieraj kurze

Nawet mimo warstw ochronnych, na sztucznych kwiatach po pewnym czasie będzie osadzał się kurz. Przynajmniej raz w tygodniu podczas porządków domowych warto więc pozbyć się go za pomocą specjalnej miotełki, ewentualnie strumienia powietrza z suszarki. Przy drugiej metodzie należy pamiętać, aby korzystać jedynie z zimnego powietrza, ponieważ gorące może odbarwić elementy kwiatów lub nawet doprowadzić do ich stopienia. W razie braku suszarki lub miotełki, kurz można delikatnie zetrzeć w sposób tradycyjny, czyli za pomocą miękkiej szmatki bądź wilgotnych chusteczek. 

Co pewien czas umyj swoje rośliny

Sztuczne kwiaty warto co pewien czas (np. co kilka tygodni lub chociaż raz na półrocze) przepłukać pod letnią, bieżącą wodą lub posługując się słuchawką prysznicową. Pozwoli to usunąć ewentualne zanieczyszczenia z trudnodostępnych zakamarków rośliny oraz wydobędzie z niej blask. To jednak nie koniec. Po umyciu kwiatów osusz je papierowym ręcznikiem lub pozwól wyschnąć naturalnie, a następnie zastosuj specjalne preparaty nabłyszczające.

Tego typu środki zwykle są dostępne w formie sprayu, dzięki czemu rozpylenie substancji jest wygodne i równomierne. Tym samym uzyskamy zadowalającą głębię koloru – roślina będzie wyglądała jak nowa. Osoby, które nie chcą osobno kupować preparatów nabłyszczających mogą wykorzystać nabłyszczacze do elementów samochodu, np. tapicerki. 

Dbanie o sztuczne kwiaty jest łatwe, szybkie i przyjemne. Nie wymaga poświęcenia czasu ani większych pieniędzy. Sztuczne rośliny są idealną opcją dla osób, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zajmować się ich żywymi odpowiednikami.