Sztuczne kwiaty w łazience – czy to dobry wybór?

Sztuczne kwiaty są świetną alternatywą dla żywych roślin doniczkowych czy ozdobnych. Nie tylko nie wymagają tak dokładnej i szczegółowej pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, przycinanie), ale jednocześnie ich wygląd cieszy oko przez cały rok. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką lub umyć, aby odświeżyć kolor oraz pozbyć się kurzu. Czy sztuczne kwiaty sprawdzą się tak dobrze również w łazience?

Sztuczne kwiaty – najlepszy wybór do łazienki

Wszelkiego rodzaju sztuczne rośliny świetnie sprawdzą się jako dodatek dekoracyjny do łazienki. Przede wszystkim wyróżnia się wygodę ich posiadania, brak konieczności podlewania czy dbania o warunki do rozwoju. Wystarczy raz ulokować sztuczne kwiaty w wybranym przez siebie miejscu, aby przez długie lata móc podziwiać ich nienaganną prezencję. Pielęgnacja sztucznej roślinności jest także prostsza i szybsza.

Łazienka jest wyjątkowo trudnym pomieszczeniem do utrzymania żywej roślinności. Zwłaszcza, jeśli nie posiadamy w niej okna, przez które mogłyby dochodzić promienie słoneczne. Dodatkowo w łazienkach mamy do czynienia z wysokimi temperaturami (np. wskutek ogrzania pomieszczenia przed kąpielą) oraz wysoką wilgotnością powietrza. Takie warunki nie sprzyjają do rozwoju bujnej roślinności. Z pomocą przychodzą jednak sztuczne kwiaty, które są całkowicie obojętne na brak światła czy odpowiednich warunków atmosferycznych. 

Jakie sztuczne kwiaty do łazienki?

Sztuczne rośliny do złudzenia mogą przypominać ich żywe odpowiedniki, dlatego podczas wyboru warto kierować się głównie swoimi preferencjami. Największą popularnością w przypadku dekorowania łazienek cieszą się doniczkowe rośliny liściaste – fikusy, bambusy, wszelkie trawy, drzewka laurowe, bluszcze czy cibora. Ponadto zieleń wprowadzi do pomieszczenia element natury i życia. Innym ciekawym pomysłem jest wstawienie do łazienki sztucznych storczyków lub innych kwiatów, które wniosą gamę nowych kolorów. To rozwiązanie dobre zwłaszcza w przypadku łazienek o stonowanych barwach. 

Decydując się na rodzaj sztucznych kwiatów warto wziąć pod uwagę wielkość łazienki i jej aranżację. Mniejsze roślinki dobrze sprawdzą się na parapetach, większe uniemożliwiałyby oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Wysokie, liściaste rośliny można ustawić na podłodze w dekoracyjnych, wiklinowych lub drewnianych donicach. Z kolei storczyki i inne kwiaty będą pięknie prezentować się na pralce lub wysokich półkach.